Rampe
Grejanje rampi
Izlazak iz garaže koja je pod snegom i ledom je opasna avantura...
Bezbedan izlazak iz garaže...
Da li Vam je poznat prizor sa slike desno? Ako je to i Vaš problem, mi Vam možemo pomoći da jednostavno očistite sve prilaze kući dok lagano pijete jutarnju kaficu. Ukoliko imate garažu i ulazak u istu je pod nagibom, biće izuzetno teško isparkirati Vašeg ljubimca, da bude bezbedno i bez posledica, ako je tokom noći napadao sneg.
Ugradnjom grejnih kablova na rampu ili parkiralište uvek ćete bezbedno isparkirati auto i uvek će te imati čistu situaciju. Naš sistem zaštite od zamrzavanja je dugotrajan i efikasan.
Rampu je moguće grejati celom površinom ili samo kolotrag, razlika je samo u instaliranoj snazi. Ako je u pitanju cela površina potrebno je ~220W/m2, kod kolotraga ~250-300W/m2 zbog manje aktivne površine.
Max. spoljna temperatura | Potrebna snaga [W/m2] |
---|---|
do - 5°C | 200 |
- 5°C do - 20°C | 300 |
- 20°C do - 30°C | 400 |
< od -30°C | 500 |
Zbog smanjenja instalirane snage, rampe velikih dužina uglavno se greju samo u predelu kolotraga. Bitno je napomenuti da se kablovi postavljaju uvek u smeru nagiba tj. po dužoj strani, jer je tako lakše nanošenje materijala (betona). Jer u suprotnom može doći do rasturanje forme, samim tim i nepravilne montaže.
Rampe velike dužine su uglavnom podeljene tj. postoje diletacije koje se moraju isplanirati u projektovanju jer grejni kabl ne sme i ne može prelaziti kroz spoj dve površine. Za otapanje staza i prolaza koriste se grejni kablovi jednostrano napajani VCD25 (snage 25W/m).
S obzirom da naše podneblje ima umerenu kontinentalnu klimu i da su zime toplije potrebno je i do 25% manje instalirane snage odnosno ~220W/m2. Jedino planinski krajevi u našoj zemlji su izuzeti u ovom slučaju - više informacija o klimatskim zonama.
Kod velikih rampi kao i velikih parkirališta gde je veća instalirana snaga, grejanje se može rasporediti po zonama, radi rasterećenja napajanja i lakšeg rada sistema. Preporuka za upravljanje velikim sistema je kontroler (termostat) ETOG zbog većeg broja izlaza i boljeg načina regulacije sistema zaštite od snega i leda. ETOG radi jedino kad postoji mogućnost da dođe do leđenje i snega jer poseduje sondu koja meri temperaturu i vlažnost.
Sistemom zaštite od snega i leda u zavisnosti od veličine i instalirane snage, moguće je upravljati pomoću termostata sa sondom temperature i vlage ili pomoću termostata sa sondom temperature. Potpuna automatika pomoću termostata sa detekcijom vlage i temperature se uglavnom koriste za veće sisteme.
Kako se ugrađuju grejni kablovi u staze
Grejni kablovi odgovarajuće snage ugrađuju se direktno ispod završnog sloja. Ukoliko je podloga staze beton grejni kablovi se ugrađuju direktno u beton a ukoliko je završni asfalt ugrađuju se posebni TuffTec kablovi za asfalt.
Način ugradnje i odabira potrebne opreme možete da vidite OVDE
Poprečni presek slojeva prikazan je na slici.
JEDNA OD NAŠIH MNOGOBROJNIH INSTALACIJA - PRE I POSLE
(Beograd, Strumička ulica, mart 2010. godine - postavljanje kablova, februar 2012. godine. - rampa bez snega)
Aktuelne cene kablova i instalacione opreme kao i kompleta grejnih kablova možete naći na našoj web-prodavnici
NAŠA PODRŠKA I POMOĆ
Ukoliko ne želite da na rampi, stepeništu ili stazi imate sneg i led ili ne želite da Vam popucaju oluci i dođe do prokišnjavanja - pozovite naše stručnjake na telefon 011/311-52-08 i zatražite BESPLATAN savet, kao i preporuku potrebne opreme.